Neodymium Mıknatıslar Nasıl Yapıştırılır?

mıknatıs yapıştırıcıNeodymium mıknatıslarının kullanıldığı pek çok alanda mıknatıslar tutkal veya yapıştırıcı vasıtası ile yapıştırılır. Bu yüzden kullanıcıların kafasında yapıştırıcılarla ilgili pek çok soru bulunmaktadır. Bundan dolayı, bu son derece güçlü mıknatısların herhangi bir kazaya sebebiyet vermeyecek şekilde tutturulabilmesi için yapıştırıcıların nasıl kullanılacağını anlatan bu yazıyı kaleme aldık.

Öncelikle Yüzey Temizliğine Dikkat Edin

 

Her ne kadar yapıştırıcı uzmanı sayılmasak firma olarak veya bireysel olarak yaptığımız bazı uygulamalarda, projelerde veya ürünlerde yapıştırıcıları muhakkak kullanıyoruz. Öncelikle dikkat ettiğimiz ve sizin de etmeniz gereken nokta, tüm yapıştırıcıların üzerinde yazan “yapıştırıcıyı uygulamadan önce yüzeyi temizleyin” uyarısıdır. Bu çok da zor olmasa gerek. Yüzeylerin temiz olması gerekiyor. Öyle ki küçük bir parmak izi bile yapıştırıcının etkisini olumsuz olarak etkileyebiliyor. Yüzey temizliği için izopropil alkole batırılmış kumaş veya bez parçası kullanabilirsiniz. Ayrıca yapıştırma öncesi temizlik için alkol veya asetondan yapılma bir takım kimyasallar da mevcuttur.

Yüzeyi Kazıyın

 

Çelik veya alüminyum gibi maddeler için yapıştırıcılar üzerinde yer alan ifade “kullanmadan önce yüzeyi kazıyın”dır. Her ne kadar nikel kaplı neodymium mıknatıslar için özel bir kullanım şekli belirtilmese de, biz metaller için önerilen kullanım şeklini uyguladık:

1-Aseton veya izopropil alkol gibi yağ içermeyen çözücülerle zemini tozdan temizleyin.

2- Temiz aşındırıcı zımparalar kullanarak zemini kazıyın.

 

Hemen hemen tüm yapıştırıcılar için kullanım öncesi yüzeyim tırtıklı hale getirilmesi tavsiye edilir. Hafif bir zımpara yardımıyla yüzeyi yapıştırma öncesi tırtıklı hale getirin. Bu işlemden sonra mıknatısın yüzeyini temizlemeyi unutmayın. Hatta bazı durumlarda mıknatıs yüzeyini çivi aracılığı ile çizmeniz bile yeterlidir. Bu da en az diğeri kadar etkili bir yöntemdir.

Hangi Tür Yapıştırıcıyı Kullanmalıyım

 

Mıknatıslarda işe yarayan pek çok yapıştırıcı türü bulunmaktadır. İşinizi kolaylaştırmak için bazılarını listeledik.

 • Epoksi: yapıştırma işlerinde kullanılan dayanıklı bir plastik olup iki ayrı maddenin bileşiminden meydana gelir ve karıştırıldığı zaman sertleşen dayanıklı bir tutkal türüdür. Katılaşma zamanına dikkat etmek gerekir.
 • Cyanoacrylate: Ülkemizde de satılan süper tutkal olarak bilinen madde.
 • Üretan Yapıştırıcıları
 • JB Weld
 • Liquid Nails: Sıvı çiviler olarak adlandırılan yapıştırıcı türü.
 • Silikon Yapıştırıcılar

Yaptığımız uygulamaların çoğunda gördük ki epoksi maddesi nikel kaplı mıknatıslarımızı her türlü yüzeye yapıştırmada en yüksek başarıyı gösteren yapıştırıcı.

Ne Kullanmamalıyız?

 

Neodymium mıknatısları ile kesinlikle sıcak tutkal tabancası kullanmamanız gerekir. Her ne kadar bu tür yapıştırıcılar pek çok yüzeyde oldukça etkili olsa da yüksek sıcaklıkların mıknatıslarınızı olumsuz etkileyebileceğini unutmayın. Hatta düşük sıcaklıklı tutkal tabancaları bile neodymium mıknatıslarının maksimum çalışma sıcaklığından daha yüksek bir derecede çalışmaktadır.

Plastik Yüzeyler

 

Mıknatısları plastik yüzeylere yapıştırma fikri zaten hassas olan bu konuyu daha da karmaşık hale getirmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi yapıştırıcılar konusunda uzman değiliz o yüzden yapıştırıcı firmalarını arayarak teknik bilgi de alabilirsiniz. Yine de bilgi vermeye devam edelim ve pek çok tüketim ürününde kullanılan ABS ve PVC plastiklerinin farklı tür tutkallarla gayet iyi uyum sağladığını belirtelim. Polipropilen (bardak ayran kutuları) ve Polietilen (alışveriş poşetleri) gibi plastikler ise kuvvetli bir şekilde yapıştırılamamaktadır. Bazı tür plastikler içinse mekanik bağ gerekmektedir.

Diğer Yapıştırıcı Fikirleri

 

Daha küçük mıknatıslarla çalışırken çift taraflı bant kullanılabilir ancak kesinlikle büyük mıknatıslar için bu yöntemi kullanmayın.

Yazıya yorum yapabilir , yada diğer yazılara bakabilirsiniz.

“Neodymium Mıknatıslar Nasıl Yapıştırılır?” Yazısı İçin 1 Yorum

 1. okay gegin Dediki...

  Aralık 6th, 2010 Tarih 23:38

  selam ben evimde balık besliyorum akvaryumumun suyunu temizleyen bir dış filitrem var benim sorunum filitrenin içinde bulunan mıknatıs plastik pervaneden koptu bende bunu 502 evo Bond japon \ tangit\pattex\Bıson Epoxy\ kulandı bir hafta sürmüyor tekrar ayrılıyor ne yapmalıyım teşekkür ederim iyi çalımalar

Yorumunuz Belirtin